Peršokti prie turinio

Nuotrauka

Franz Kafka


  • Prašome prisijungti, kad galėtumėte parašyti atsakymą
Temoje atsakymų: 23

#1
Brownas

Brownas

    Forumo dvasia

  • Moderatoriai
  • 1.457 Pranešimai:
Francas Kafka (Franz Kafka, 1883-1924) – vienas žymiausių XX a. „katastrofinės literatūros“ rašytojų, austras, rašęs vokiečių kalba. Nedaug tėra XX a. Vakarų Europos rašytojų, kurių kūryba būtų sukėlusi tiek ginčų ir diskusijų, kaip šio Prahos žydo, siurrealistine proza reiškusio modernaus žmogaus pasaulėjautą.

F. Kafka amžiumi ir patirtimi artimas ekspresionistų kartai, taip pat didžiųjų filosofų (F. Nyčės, A. Šopenhauerio, S. Kierkegoro, Z. Froido) idėjoms. Jo prozoje žmogus išgyvena asmenybės suskilimą, nori ir bando pabėgti nuo savęs, virsti kažkuo kitu, įsivaizduoja save kaip kitą „aš“. Kūrinių veikėjai nuolat išgyvena baimę, kaltę, dažnai patiria kokią nors iracionalią ar nepagrįstą bausmę.

Santykiai tarp tėvo ir sūnaus ryškus beveik visuose F. Kafkos kūriniuose. Jis jautė nuolatinę tėvo, kaip autoriteto, baimę, tačiau taip pat norėjo prieš jo valdžią protestuoti. F. Kafkos Laiškas tėvui (beje, niekad nepasiekęs adresato), vienas įdomiausių jo autobiografinių dokumentų, yra, tiesiog, nepaprastai išsamus tų liguistų tėvo ir sūnaus santykių liudijimas.

Autorius rašė labai daug, tačiau kruopščiai atrinkinėjo kūrinius, kuriuos laikė vertais publikuoti. Autoriui gyvam esant išėjo dar penkios knygelės: Kūrikas (Der Heizer, atskirai išspausdintas romano Amerika fragmentas, 1913), Metamorfozė (Die Verwandlung, 1915), Nuosprendis (Dar Urteil, 1916), Pataisos darbų kolonijoje (In der Strafkolonie, 1919) ir Kaimo gydytojas (Ein Landarzt, 1919).

1924 m. birželio 3 d. rašytojas mirė. Testamentu F. Kafka pavedė savo artimiausiam draugui rašytojui M. Brodui sudeginti visą jo nespausdintą literatūrinį palikimą – grožinius kūrinius bei jų fragmentus, laiškus ir dienoraščius. Tačiau jis neįvykdė testamento, argumentuodamas, kad šitokio palikimo sunaikinimas būtų per didelis nuostolis literatūrai. Dar daugiau – M. Brodas pats ėmė tvarkyti bei ruošti spaudai F. Kafkos kūrinius, tarp kurių buvo trys romanai – Amerika, Procesas ir Pilis – bei didelis pluoštas novelių, laiškų ir dienoraščių.

Gana anksti Kafkos kūryba buvo susidomėta Lietuvoje. Jau 1939 m. pasirodė pirmoji lietuviška publikacija – novelė Atmestas meistras.

Vertimai į lietuvių kalbą:

Procesas ; Pilis : [romanai] ; Novelės - Vilnius: Vaga, 1994
Procesas ; Pilis : [romanai] ; Novelės - Vilnius: Vaga, 1995
Pataisos kolonijoje : [apsakymai] - Kaunas: Europa, 1994
Laiškas tėvui : [esė] - Vilnius: Vyturys, 1997
Pražuvėlis (Amerika) : [romanai] -Vilnius: Vaga, 1997
Procesas : [romanai] - Vilnius: Vaga,1981
Šakalai ir arabai : [pasakojimai apie gyvūnus] - Vilnius: Vaga, 1999
  • 0

#2
Yoel

Yoel

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.844 Pranešimai:
  • Miestas:Vakarų Lietuva
,,Amerika" neskaičiau, o ,,Pilis" nesugebėjau pabaigti.Kitką perskaičiau, kas yra lietuvių kalba.
Man toks susidaro įspūdis, kad skaitai, kaip nuoširdaus autoriaus kūrybą, be kažkokios patetaikos, perdėtų vingrybių.
Atrodo, norisi sugrįžti ir paskaityti dar kartą.Vėl pajusti tą nuotaiką.
  • 0
Stavroginas jeigu tiki, kad netiki, tai netiki, kad tiki.O jeigu netiki, kad netiki, tai jis netiki.

#3
whatever

whatever

    Skaitytojas (a)

  • Nariai
  • 369 Pranešimai:
Dėl "Amerikos"..Paminėsiu, kad tai subjektyvi mano nuomonė ir išpeiksiu. Ši knyga..itin nekafkiška. Skaičiau ir kankinausi. Siužetas visiškai neįdomus, veikėjai kone erzinantys. Pagrindinis, jeigu gerai atmenu - Karlas, tiesiog pyktį kėlė savo naivumu ir kone bukumu. Šis Kafkos kūrinys neturi nieko panašaus į jo noveles ar tą pačią "Pilį". Tiesa, pavadinimas atitinka knygos turinį, kaip kirvis kotą - pražuvęs. Pabaiga - nepabaiga. Regis Kafkai parūpo imti ir nutraukti kūrinį, brūkštelti bet ką. Visišką nieką.Banalybę - "išvažiavo..". Nuvylė. Jeigu "Amerika" būtų pirmas kūrinys iš Kafkos repertuaro, kuris pateko man į rankas..vargu bau ar būčiau su tokiu smalsumu bei simpatija norėjusi skaityti kitus jo kūrinius.Pabaigus "Ameriką" kažkoks savotiškas nykumas apėmė.
Ir iš esmės, tai kol kas vienintelis Kafkos kūrinys, kuris verčia nuliūsti. Visi kiti verčia nusilenkti. (Išskyrus novelę "Pataisos darbų kolonijoje", bet čia kita istorija). Šį rašytoją galėčiau pastatyti į savo 'mėgiamiausių' gretas. Jo kuriamas absurdas, žmogaus menkumas kažko labai mane traukia. Visada malonu pasiimti novelių rinkinį ir paskaitinėti. Kad ir n-tąjį kartą. Kiekvieną kartą skaitant atrandi naujų, užslėptų metaforų, nors dažniausiai visas kūrinys ir yra viena didelė metafora. Kafka labai įtaigiai pavaizduoja siaubą. Kuria labai realią slogią nuotaiką. Ima tada visokios mintys apie žmogaus beprasmiškumą, menkumą, absurdiškumą galvoje maišytis. Su siaubu akyse imi įsivaizduoti visa tai.Atrodo šitokio vidinio siaubo (dėl tuštybės, menkumo) žmogus negalėtų pakelti. Regis tokios šalta ir absurdiška visuomenė net egzistuoti negali.Bet. Ir dar kaip gali.Ir Kafka ta labai genialiai, subtiliai įrodo. Myliu už tai.

Beje, Yoel, kas sutrukdė pabaigti "Pilį"? (: Aš ją baigiau ne per seniausiai. Prisipažinsiu, vienu momentu norėjosi irgi mesti..dėl, regis, nebeįveikiamo absurdo. Bet džiaugiuosi, jog nepadariau to. Kūrinys išties sunkus. Sunku suvokti viską. Kartais net įsivaizduoti, o kartais ir 'pakelti' tą absurdą vaizduotėje. "Pilis" - viena didelė metafora. Baugi, slogi metafora. Bet man paliko įspūdį. Teko ir pasijuokti iš savęs ir žavėtis Kafkos gebėjimu šitaip samprotauti, argumentuoti teiginius. Sakykim, kad ir tie penkių puslapių ilgumo monologai..primityviai sakant: teigia, jog čia yra balta spalva, nors aiškiai matosi, kad pilka. Tada kitas paprieštarauja, o tas teigiantysis sugeba argumentuoti taip, kad visais atžvilgiais jis yra teisus.Painiava, bet užtat kaip linksma, kai linkčioji ties ten, kur sakoma, jog 'balta', o po kelių puslapių linkčioji galva ties ten, kur jau įrodyta, jog 'pilka'. Žavu.
  • 0

#4
aleksita

aleksita

    Dalyvis (ė)

  • Nariai
  • 64 Pranešimai:
  • Miestas:Vilnius
skaičiau ,,Ameriką'', nepatiko man. tikras absurdas, dar kai nepabaigta, tai išvis. nepatiko man, gaila. gal ,,Metamorfozę'' užgriebsiu kada nuomonei pagerinti, nes po ,,Amerikos'' tikrai prasta ji.
  • 0
Mylintieji apglėbia tai, kas yra tarp jų, o ne viens kitą.
Kahlilas Gibranas

#5
Le Meute

Le Meute

    Intelektualas (ė)

  • Nariai
  • 937 Pranešimai:
Nesu skaičiusi ,,Amerikos" ir šiaip nedaug ką Kafkos, tik keletą novelių ,,Procesą" ir ,,Pilį".
Taigi jei lyginti šiuos du romanus tai jie man pasirodė itin panašūs. Abiejuose jau iš pat pradžių aišku, kad pgr. veikėjai tarsi blaškosi labirinte iš kurio nėra išėjimo ir bet kokios jų pastangos ir siekiai yra tik dar vienas akligatvis. K. įsivelia į kovą, kur priešininkas yra tik spėjamas ar įsivaizduojamas, o visa aplinka kaip kos ištisas voratinklis kur visi yra pavaldūs tai aukščiausiai valdžiai, bet jie visiškai nepaddeda veikėjui priartėti prie jo siekių, o tik dar labiau viską suvelia ir suklaidina.
Į viską žvelgiant kaip į kokią alegoriją tai šie romanai labai pranašiški ir primena totalitarinį valdymą, aišku į viską dar galima žiūrėt ir metafiziškai. Na ir iš vis Kafkos kūryba, manau, itin palanki įvairioms interpretacijoms.
Man asmeniškai Kafka nelabai patinka, na tiesiog nėra man artimas, jo kūrybą man panaši į senus vokiečių ekspresionistų filmus kartu ir įdomu, bet kartu ir nelabai :lol:
  • 0

#6
Yoel

Yoel

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.844 Pranešimai:
  • Miestas:Vakarų Lietuva

Beje, Yoel, kas sutrukdė pabaigti "Pilį"? (:

Pritrūko kantrybės.20 puslapių tebuvo likę, viskas buvo įdomu.Bet paskui per sunku pasidarė.Lyg ir ištęsta truputį.
  • 0
Stavroginas jeigu tiki, kad netiki, tai netiki, kad tiki.O jeigu netiki, kad netiki, tai jis netiki.

#7
Yoel

Yoel

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.844 Pranešimai:
  • Miestas:Vakarų Lietuva
A.Camus vienoj iš esė rašo: Kafka skaitytoją, norintį suprasti jo kūrinį, priverčia perskaityti jį dar kartą.O gal ir dar kartą.
  • 0
Stavroginas jeigu tiki, kad netiki, tai netiki, kad tiki.O jeigu netiki, kad netiki, tai jis netiki.

#8
šviesa

šviesa

    Dalyvis (ė)

  • Nariai
  • 38 Pranešimai:

Pabaiga - nepabaiga. Regis Kafkai parūpo imti ir nutraukti kūrinį, brūkštelti bet ką. Visišką nieką.Banalybę - "išvažiavo..". Nuvylė.

Man tai atrodo, kad ne išvažiavo, o numirė jis :D Labai jau panašus į krikščionišką rojų tas Oklahomos teatras - visi randa savo vietą, visus priima, nieko neatstumia... Ir su pačiu pavadinimu reikėtų pabaigą sieti - "The Man Who Disappeared". Ne žmogus, kuris išvažiavo, bet kuris dingo, pražuvo... Gal ir klaidingai supratau, visko gali būti
  • 0

#9
whatever

whatever

    Skaitytojas (a)

  • Nariai
  • 369 Pranešimai:
Hm, žinot, gal Jūsų ir teisybė. Kai pateikėt visas asociacijas ir t.t..Iš dalies - norėčiau tuo tikėti. Tik, man regis, neprisiversiu antrą kartą paimti tos knygos į rankas, kad įsitikint.
  • 0

#10
Teodoras

Teodoras

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.485 Pranešimai:
Man tai Kafka patinka, jo toks juodas rašymas savitai žavi, tik vienos apysakos negaliu pakęst. Bet šiaip didis rašytojas, kai pagalvoji, kad jis norėjo savo visus kūrinius sudegint, tai kraupu pasidaro...
  • 0

#11
F5c_wZ3_414e_X5

F5c_wZ3_414e_X5

    Skaitytojas (a)

  • Nariai
  • 148 Pranešimai:
Man labai nepatiko, kiek skaičiau, tai viskas atsiduoda schizoidiniu asmenybės sutrikimu, kurio negaliu pakęst.
  • 0

#12
Vilkė

Vilkė

    Naujokas (ė)

  • Nariai
  • Akis
  • 11 Pranešimai:
  • Miestas:Vilnius
Patiko. "Laiškas tėvui" šiek tiek drebino mane, nes jaučiau, kad jam nekas buvo ir kišausi į tą jo asmenybę, į tą jo gyvenimą, ko man buvo per daug. "Procesas" yra viena iš pačių pačiausių knygų, kurias skaičiau, prisimenu "Krytis/Svetimas" irgi kažkuom panašu, bet jau sunkiau buvo skaityti, ne taip traukė, kažkokia sumaištis abiejose knygose tvyrojo. "Maras" taip pat sužavėjo, šaunu, mirštantys žmonės paliko įspūdį.
  • 0
Kiekvienas metų laikas turi savo kvapą. Kiekvienas lapas turi skaičių. Kiekvienas žvilgsnis - prasmę.

Kiekvienas dalykas gali būti melagingas...

#13
Yoel

Yoel

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.844 Pranešimai:
  • Miestas:Vakarų Lietuva
Kažką tu maišai, Svetimas,Krytis, Maras yra ne Kafkos,o A.Camus.
  • 0
Stavroginas jeigu tiki, kad netiki, tai netiki, kad tiki.O jeigu netiki, kad netiki, tai jis netiki.

#14
Vilkė

Vilkė

    Naujokas (ė)

  • Nariai
  • Akis
  • 11 Pranešimai:
  • Miestas:Vilnius
Susimaišiau, Dieve mano, po to galvoju, ką aš čia parašiau :lol: :D :) Nieko nuostabaus, smegenys miegojo.
Gėda dabar, slepiuos.
  • 0
Kiekvienas metų laikas turi savo kvapą. Kiekvienas lapas turi skaičių. Kiekvienas žvilgsnis - prasmę.

Kiekvienas dalykas gali būti melagingas...

#15
ccc

ccc

    Skaitytojas (a)

  • Nariai
  • 205 Pranešimai:
Kafka yra vienas mano mėgstamiausių modernistų. Jo sukurtas labai savotiškas ir niūrus pasaulis įtraukia, slegia ir kartu žavi. "Procesas" ir "Pilis" apskritai vienos mėgstamiausių mano knygų, kurias vis vėl norisi skaityti ir pajusti tą tamsią atmosferą ir baugų absurdą.
"Amerika" patiko mažiau, o prie novelių lįsti dar nesinori, nors daugelį jau teko skaityti. "Kaimo gydytojas" viena labiausiai įstrigusių.

O šiaip daugiau ar mažiau sutinku su whatever samprotavimais apie Kafkos kūrybą.
  • 0

#16
Agalis

Agalis

    Naujokas (ė)

  • Nariai
  • Akis
  • 11 Pranešimai:
Skaičiau tik Procesą ir labai patiko. Kitos Kafkos knygos kažkaip į rankas nepakliuvo. Beje, aplankiau Kafkos kiemelį Prahoje - vertas dėmesio :lol:
  • 0

#17
Dori

Dori

    Intelektualas (ė)

  • Nariai
  • 792 Pranešimai:
  • Miestas:Klaipėda
Skaičiau jo "Metamorfozės", tai keistokas, bet geras kūrinys, ypač kai panagrinėjau simboliką. Vėliau bandžiau skaityti "Laiškas tėvui", bet buvo žiauriai nuobodu, jau įvadas, pratarmė apie knygą buvo įdomesnė nei pats kūrinys, todėl numečiau nebaigus. Planuoju dar skaityti Procesą ir Ameriką
  • 0
Nuotrauka
"Neskaitykite gerų knygų - skaitykite geriausias" V. Hugo

#18
Teodoras

Teodoras

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.485 Pranešimai:

Skaičiau jo "Metamorfozės", tai keistokas, bet geras kūrinys, ypač kai panagrinėjau simboliką. Vėliau bandžiau skaityti "Laiškas tėvui", bet buvo žiauriai nuobodu, jau įvadas, pratarmė apie knygą buvo įdomesnė nei pats kūrinys, todėl numečiau nebaigus. Planuoju dar skaityti Procesą ir Ameriką



Man ,,laiškas tėvui" kaip tik nebuvo nuobodus aš ten vos ne ekstazėj buvau beskaitydamas, taigi Dori, ten jo paties Biografija. Man ten alsuote alsuoja dvasingumu ir stiprybe, tokiu savotišku susipirešinimu, užjautimu, susimąstymu....
O kas tau ten taip nepatiko?? |(
Tada kažin ar tau patiks ir ,,Procesas" nes ten nors ir su intriga bet lengvai nuspėjama...tokia sąlyginai nuobodi siužetinė linija, bet vis tiek man lengvai suėjo...


Skaičiau tik Procesą ir labai patiko. Kitos Kafkos knygos kažkaip į rankas nepakliuvo. Beje, aplankiau Kafkos kiemelį Prahoje - vertas dėmesio :)


O aš buvau jo namuose Rotušės aikštėje, nustabus muziejus tokia bohema jaučiasi...
  • 0

#19
Dori

Dori

    Intelektualas (ė)

  • Nariai
  • 792 Pranešimai:
  • Miestas:Klaipėda
Aš žinau, akd ten jo biografija. bet man apie kūrinį buvo skaityti įdomiau nei patį kūrinį ;) labai ilgai save kankinau, nors ir nėra ji stora, bet paskui nusprendžiau mesti ją, nes nebegalėjau savęs versti skaityti
  • 0
Nuotrauka
"Neskaitykite gerų knygų - skaitykite geriausias" V. Hugo

#20
Teodoras

Teodoras

    Forumo dvasia

  • Nariai
  • 1.485 Pranešimai:

Aš žinau, akd ten jo biografija. bet man apie kūrinį buvo skaityti įdomiau nei patį kūrinį ;) labai ilgai save kankinau, nors ir nėra ji stora, bet paskui nusprendžiau mesti ją, nes nebegalėjau savęs versti skaityti



Bet ta prasme kas ten joje tau taip nepatiko? mintis, destymas, kalba? Kad ten apie pacia knyga mazai raso....
  • 0




Vartotojų skaito šią temą: 0

narių: 0, svečių: 0, slaptų narių: 0