Peršokti prie turinio

Nuotrauka

Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas


 • Prašome prisijungti, kad galėtumėte parašyti atsakymą
Temoje atsakymų: 3

#1
Lyja

Lyja

  Skaitytojas (a)

 • Nariai
 • 174 Pranešimai:
Reikia ir jam kampelio :)

Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas (vok. Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, 1776 sausio 24 Karaliaučiuje - 1822 birželio 25 Berlyne). - vokiečių rašytojas, kompozitorius, dailininkas, romantikas. Iš tiesų trečiasis jo vardas - Vilhelmas, bet 1805 m. pakeitė į Amadėjų, nes buvo Mocarto gerbėjas. Kaip kompozitorius kūrė slapyvardžiu - Johanas Kreisleris (vok. Johannes Kreisler).

Trumpa biografija

Hofmanas gimė prūsų karališkojo advokato Kristofo Liudvigo Hofmano (1736 - 1797) šeimoje. Tačiau kai berniukui buvo treji metai, jo tėvai išsiskyrė, ir jis buvo auklėjamas senelės iš motinos pusės šeimoje. Didelę įtaką darė dėdė juristas - žmogus protingas ir talentingas, tačiau linkęs į fantastiką ir mistiką. Hofmano gabumai muzikai ir piešimui atsiskleidė anksti, bet, ne be dėdės įtakos, jis pasirinko jurisprudenciją, iš kurios visą likusį gyvenimą bandė ištrūkti ir užsidirbti menais.
1800 metais puikiai baigė juridinių mokslų kursą Karaliaučiaus universitete, ir susiejo savo gyvenimą su valstybės tarnyba. Tais pačiais metais paliko Karaliaučių ir iki 1807 metų dirbo įvairiose pareigose, laisvalaikiu užsiimdamas muzika ir tapyba. Vėlesni bandymai pragyventi iš kūrybos baigdavosi skurdu ir nelaimėmis, tik po 1813 metų reikalai pasitaisė gavus nedidelį palikimą. Kapelmeisterio vieta Drezdene neilgam patenkino jo profesines ambicijas, tačiau po 1815 metų jis tą vietą prarado ir turėjo vėl stoti nekenčiamon tarnybon jau Berlyne. Visgi naujoji vieta leido ir užsidirbti, ir likdavo daug laiko kūrybai.
Jausdamas pasišlykštėjimą miesčioniškais susibūrimais Hofmanas daugumą vakarų, o kartais ir dalį nakties praleisdavo vyno rūsiuke. Ištampęs sau vynu ir nemiga nervus, Hofmanas grįždavo namo ir sėsdavo rašyti; sukurti jo vaizduotės siaubai kartais gąsdindavo jį patį. O paskirtu laiku Hofmanas jau sėdėdavo tarnyboje ir uoliai darbuodavosi.
Savo pažiūras Hofmanas atskleidžia daugybėje nepakartojamų fantastinių apysakų ir pasakų. Jose jis sumaniai supina visų laikų ir tautų fantaziją su savo išmone, tai slegiančiai liguista, tai grakščiai linksma ir pašaipia.
Savo laiku vokiečių kritika nebuvo geros nuomonės apie Hofmaną; labiau buvo gerbiamas giliamintis ir rimtas romantizmas, be sarkazmo ir satyros priemaišų. Kitose šalyse jį vertino geriau, Hofmano kūrybą itin mėgo F. Dostojevskis.
Būdamas 46 metų Hofmanas jau buvo visai paliegęs dėl savo gyvenimo būdo. Bet ir mirties akivaizdoje jis išlaikė vaizduotės jėgą ir sąmojų. Mirė Berlyne, palaidotas Jeruzalės kapinėse ten pat.
Hofmano gyvenimui ir kūrybai yra skirta Žako Ofenbacho opera "Hofmano pasakos", baletai "Spragtukas" ir "Kopelija".

Lietuvių kalba išleisti E. T. A. Hofmano kūriniai:

Artuso menė/Taurė.;
Aukso puodas/Aukso puodas ir kitos istorijos;
Smėlio žmogus/Smėlio žmogus;
Mažasis Cachesas, pasivadinęs Cinoberiu/Taurė;
Velnio eliksyras;
Katino Murklio pažiūros į gyvenimą ir kapelmeisterio Johaneso Kreislerio biografijos fragmentai atsitiktinai išlikusiuose makulatūros lapuose;
Meistras Martynas kubilius ir jo pameistriai/Aukso puodas ir kitos istorijos;
Riteris Gliukas/Aukso puodas ir kitos istorijos;
Majoratas/Vokiečių romantikų proza;
Spragtukas ir pelių karalius.
Baisi grafo Ipolito istorija/Siaubo naktis.
 • 0

#2
ccc

ccc

  Skaitytojas (a)

 • Nariai
 • 205 Pranešimai:
Oi, tai visai nemažai jo išleista :D
Dabar kaip tik pradėjau intensyvias "Velnio eliksyro" ir "Smėlio žmogaus" paieškas, tai tikiuosi teigiamų rezultatų.

O šiaip skaičiau iš jo palyginti labai mažai. Pradėjau nuo "Velnio eliksyro", nes kažkada radau šią knygą gotikinės literatūros sąraše, o buvau tokia labai susidomėjus. Tai knyga padarė labai stiprų įspūdį. Ir noriu greičiau ją perskaityt antrą kartą.

Kas toliau? "Aukso puodas". Labai smagus ir įdomus rinkinys. Seniai skaičiau, bet noriu vėl prisiminti.

"Katino Murklio pažiūros į gyvenimą" - nuostabus dalykas. Skaitau ir vienas malonumas. Kol kas įdomiausia skaityt apie Murklį, bet man ši knyga lėtai skaitosi, tai dar net neįpusėjau. Tad galutinai kažko pasakyt negaliu.
 • 0

#3
Lyja

Lyja

  Skaitytojas (a)

 • Nariai
 • 174 Pranešimai:
Sąrašas gali būt ne visai tikslus, nes kai kurių knygų neteko čiupinėti.
"Smėlio žmogus" - bendras vokiečių romantikų pasakų pavadinimas, bet toje knygoje, žinoma, yra ir tas kūrinys.
 • 0

#4
Le Meute

Le Meute

  Intelektualas (ė)

 • Nariai
 • 937 Pranešimai:
Vaikystėje skaičiau Aukso puodą, (man per tą patį gimtadienį sugebėjo net dvi šias knygas padovanoti) pamenu, kad iliustracijos buvo baisios, t. y. neprastos, bet man kaip vaikui baisios su visokiom raganom, o pačios istorijos nelabai pamenu, bet jei neklystu, tai iš šios knygos išmokau žodį SERPENTINAS :D
 • 0
Vartotojų skaito šią temą: 0

narių: 0, svečių: 0, slaptų narių: 0